Toruński klub Od Nowa istnieje już 40 lat. Dawniej jazz nie był jego wizytówką repertuarową, choć ostatnio sytuacja w tym względzie najwyraźniej się zmieniła. Koncerty jazzowe odbywają się tu z niesłychaną regularnością – zważywszy na relatywną niekomercyjność tej muzyki, coraz skromniej zresztą eksponowaną w tak zwanych mediach. Jazz Forum.

Od 1994 r. w klubie, co środę odbywają się koncerty jazzowe największych sław polskich oraz zagranicznych jazzmanów. Do tej pory w Od Nowie zagrali między innymi: Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Stańko, Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, Jarek Śmietana, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Marek Stryszowski, Adam Pierończyk, Leszek Możdżer, Levandek, Wojtek Konikiewicz, Jacek Pelc, Urszula Dudziak, Walk Away Krzysztof Ścierański, Mike Russell, Bob Berg, John Abercrombie, Joey Calderazzo czy Brad Terry (USA). Muzycy zazwyczaj występują na małej scenie, gdzie kontakt z publicznością staje się bardziej bezpośredni. Jazz ma w Toruniu wielu wielbicieli, którzy przyzwyczajeni do środowych koncertów, tłumnie odwiedzają Od Nowę co tydzień.

Z fascynacji tym rodzajem muzyki, w 2001 roku narodził się JAZZ OD NOWA FESTIVAL, który na stałe zagościł w kalendarzu toruńskich imprez.

Począwszy od 1994 roku nastąpił w Od Nowie powrót do tradycji grania jazzu. Stał się wtedy realny dość oczywisty i niespecjalnie oryginalny pomysł, by w części barowej klubu postawić scenę, bo jazz najpiękniej kojarzy się z zadymioną i ciasną barową scenerią. Inauguracji koncertów jazzowych na „małej” scenie Od Nowy dokonał duet Tomasz Szukalski – Artur Dutkiewicz. Było to w październiku 1994 roku. W ciągu kolejnych 10 lat odbyło się w cyklu Jazz Club Od Nowa ponad 300 koncertów, nie tylko na małej scenie klubu, ale również na dużej przeznaczonej dla kilkuset osób, gdzie a co dzień odbywają się na co dzień koncerty rockowe.

Obecnie koncerty jazzowe odbywają się z regularnością, jaką może się poszczycić niewiele miejsc w kraju.

W świadomości miłośników jazzu zakodowana została informacja, że w każdą środę roku akademickiego na małej scenie klubu Od Nowa odbywa się koncert jazzowy. Jedno jest pewne: dzisiaj na koncerty jazzowe przychodzą tłumy.

Co ciekawe i budujące, oprócz stałych bywalców, coraz częściej pojawiają się studenci I roku, a nawet licealiści. Atmosfera koncertów jest niezwykła – ścisk i żywiołowe reakcje.

Jazz w każdą środę o 20:00

Kontakt:
Studencki Klub Pracy Twórczej
OD NOWA
87-100 Toruń
ul. Gagarina 37a
tel. (056) 611-45-93
tel./fax (056) 654-29-63
e-mail: odnowa@umk.pl
for english: club@umk.pl

www.odnowa.umk.pl/main.php?PAGE=jazz_club

Related Post