Andrzej „Bigol” Bigolas (ur. 1945) – polski muzyk jazzowy, grający na klarnecie, saksofonie sopranowym[1]. Jest związany z jazzem tradycyjnym od roku 1962, kiedy rozpoczął grę w zespole Harlem Jazz Band. Współpracę tę przerwało powołanie do wojska, gdzie Andrzej Bigolas założył grupę muzyczną, w której grał na saksofonie.

Po odbyciu służby w armii znalazł swoje miejsce w grupie big beatowej Warszawskie Kuranty. Koncertował, nagrywał w Polskim Radio, występował na festiwalu w Opolu. Po przeistoczeniu się zespołu w 2 plus 1 opuścił jego szeregi. W roku 1968 został zaproszony przez trębacza Mario Wachowiaka do współpracy z zespołem Vistula River Brass Band. Po trzech latach udanych koncertów odszedł z zespołu, tworząc jednocześnie grupę Bez Nazwy, która w 1972 roku zdobyła wyróżnienie w konkursie Złota Tarka. Po zmianie nazwy zespołu na Gold Washboard koncertowali w Szwecji, Norwegii, Danii, Niemieczech, Szwajcarii, Belgii, Holandii, na Węgrzech, w byłym ZSRR i Czechosłowacji oraz na Kubie. Zespół zagrał także dla Jana Pawła II w Watykanie[1].

W 1986 roku Andrzej Bigolas opuścił Gold Washboard i założył zespół Bigol Blues Band. Po roku 1989 podjął współpracę z Blues Fellows gdzie grał 10 lat. W roku 1999 założył kolejny swój zespół Five Dixiealender’s, w którym grał przez 5 lat. Po śmierci trębacza Bohdana Styczyńskiego w roku 2002 zespół zakończył działalność[1].

Od 2007 roku związany jest z zespołem Dixie Warsaw Jazzmen, gdzie gra na klarnecie[1].
Andrzej Bigolas ma na swoim koncie kilka nagrań płytowych oraz innych nośnikach muzyki[1].

Przypisy
[1] 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Dixie Warsaw Jazzmen. [dostęp 14 czerwca 2011].

Źródło: Wikipedia

Related Post