Jazz
Imagination Quartet

Imagination Quartet to młody skład jazzowy, który powstał w 2009 roku. Jarosław Bothur (saksofon tenorowy), Michał Sołtan (gitara), Kacper Zasada (kontrabas) i Maciej Dziedzic (instrumenty perkusyjne). Pod koniec lipca w studiu UMFC Imagination Quartet zarejestrował swój debiutancki mini album zatytułowanym „IQ”.

W październiku do zespołu dołączył Damian Pińkowski (saksofon tenorowy), zastępując Jarosława Bothura. Pierwszy album zespołu wydany został przez net label Polish Jazz Net z siedzibą w USA. Dzięki temu muzyka Imagination Quartet dostępna jest w wersji elektronicznej w największych na świecie sklepach internetowych, m.in. na: Amazon.com i iTunes.

Na jesieni 2009 roku zespół, już w nowym składzie, znalazł się w gronie finalistów festiwali Krokus Jazz Festival i Jazz Juniors. W muzyce Imagination Quartet można dostrzec elementy modern jazzu, free jazzu, muzyki improwizacyjnej i eksperymentalnej.

„Stawiamy na wyobraźnię i energię. Na mini albumie IQ nagraliśmy kompozycje Michała Sołtana, ale obecnie pracujemy nad kolejnymi, które znajdą się już na pełnometrażowej płycie. Imagination Quartet to swego rodzaju „wulkan pomysłów”, który pozwala nam się wyżyć artystycznie. Inspiracje stanowi dla nas wszystko. Przede wszystkim jazz ale równie dobrze może być to deszcz czy szum ulicy. Wszystko, co może wpłynąć na wyobraźnię” – mówią muzycy zespołu.

Członkowie zespołu uczą się na Wydziale Jazzu ZPSM im. F. Chopina w Warszawie i doczekali się już uznania na rodzimej scenie, nie tylko jazzowej.

Michał Sołtan to gitarzysta bardzo dobrze przyjętej przez media, rockowej formacji Alters, z którą nagrał studyjną płytę „MILD” (2007, Lynx Music). Tworzy również duet jazzowy z gitarzystą Michałem Przerwą-Tetmajerem. Kacper Zasada współpracuje z muzykami hiphopowymi i reggae, co zainspirowało go do powołania hiphop jazzowego projektu Jazzus, w którym gra do dziś. Perkusista Maciej Dziedzic to kompozytor i aranżer, którego fascynacje muzyczne kierują się w stronę jazzu tradycyjnego, nowoczesnego oraz muzyki filmowej. Wraz z zespołem Dwootho wydał płytę Space Pressures (2010, Licomp Empik Multimedia) oraz eksperymentalnym składem Kar Ma Pa.

Z początkiem 2011 roku, w składzie Imagination Quartet zaszły zmiany, zarówno personalne jak i instrumentalne. Kacpra Zasadę, dotychczasowego kontrabasistę, zastąpił Dariusz Świtalski, który gra na gitarze basowej.

Michal Sołtan – gitara
Maciej Dziedzic – perkusja
Damian Pińkowski – saksofon tenorowy
Dariusz Świtalski – bas

Related Post