Płyty Jazz'owe
Arturo Sandoval – Trumpet Evolution

Arturo Sandoval (ur. 6 listopada 1949 w Artemisie) – kubański trębacz i pianista jazzowy. Podczas swojego pobytu na Kubie pozostawał pod wpływem takich jazzmanów jak Charlie Parker, Clifford Brown i Dizzy Gillespie. W 1999 r. Sandoval otrzymał amerykańskie obywatelstwo. Arturo Sandoval swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 12 lat od nauki podstaw teorii muzyki i gry na perkusji. Grał już na wielu instrumentach, kiedy zdecydował się grać na trąbce.

W 1964 r. rozpoczął trzyletnią naukę gry na trąbce w Kubańskiej Narodowej Szkole Sztuki. W wieku 16 lat jego idolem był Dizzy Gillespie. W 1971 r. trafił do wojska, lecz mógł cały czas grać w Orquesta Cubana de Musica Moderna i kontynuować rozwój artystyczny. Na Kubie Sandoval grał w zespole Irakere z Chucho Valdesem i Paquito D’Rivera. Szybko stali się światową sensacją. Występ na Newport Jazz Festival w 1978 r. rozpoczął ich karierę amerykańską i zagwarantował kontrakt z Columbia Records. W 1981 r. Sandoval opuścił zespół i założył własny band.Cieszył się ogromnymi sukcesami stojąc nieco z boku głównego nurtu jazzu. Nagrywał z takimi muzykami jak: Johnny Mathis, Gloria Estefan, Kenny G, Paul Anka, Frank Sinatra i Dave Grusin. Koncerował także z Woodym Hermanem, Herbie Hancockiem, Woodym Shaw, Stanem Getzem, Tonym Benettem, Patti LaBelle i Céline Dion.

Na płycie „Trumpet Evolution” Arturo Sandoval dedukuje poszczególne utwory wybitnym postaciom jazzu i bluesa takim jak: Louis Armstrong, Miles Davis, Dizzy Gillespie, Wynton Marsalis, Chet Baker, Clifford Brown, Clark Terry, Freddie Hubbard i wielu innym.

Utwory:
1. Dipper Mouth Blues
2. When It’s Sleepy Time Down South
3. At The Jazz Band Ball
4. La Virgen de la Macarena
5. I Can’t Get Started
6. Concerto For Cootie
7. Little Jazz
8. Man With A Horn
9. Manteca (Spanish)
10. Tee Pee Time
11. Coloratura Concerto For Soprano
12. Nostalgia
13. Round Midnight
14. Maynard Ferguson
15. My Funny Valentine
16. Joy Spring
17. Concierto In D Major
18. Up Jumped Spring
19. Later

Related Post