FESTIWAL SOLIDARITY OF ARTS 2017

0

20 godzin muzyki, 17 podmiotów wykonawczych, od orkiestry po solistów, 4 sceny – to muzyczna odsłona festiwalu SOLIDARITY OF ARTS 2017. W bloku filmowym projekcje, spotkania i debaty pod hasłem (NIE)POKÓJ. MORALNY. W programie także instalacje artystyczne, wystawy, warsztaty, strefa dzieci i wiele innych atrakcji. Między 13 a 30 sierpnia warto być w Gdańsku, na większość pozycji festiwalowego programu – wstęp wolny. 

SOLIDARITY OF ARTS to festiwal z tradycjami. Pierwsza edycja odbyła się w sierpniu 2009 roku, kontynuując cykl koncertów Przestrzeń Wolności, organizowanych w Stoczni Gdańskiej (2005–2009). Wśród wykonawców były już takie gwiazdy, jak m.in.: Bobby McFerrin, Urszula Dudziak, Esperanza Spalding, Marcus Miller, Leszek Możdżer czy Jimek.

W sierpniu 2017 roku festiwal wraca do korzeni, znów goszcząc na terenach postoczniowych. Centrum festiwalowe będzie się znajdować w Europejskim Centrum Solidarności.

– SofA to interdyscyplinarny festiwal artystyczny szukający przez sztukę aktualnych odniesień do idei solidarności, która wybuchła w Gdańsku w sierpniu 1980 roku – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS, współorganizator imprezy. – Nowością jest to, że co roku impreza dedykowana będzie innemu wymiarowi solidarności, w 2017 roku jest to POKÓJ.

Muzyka

Wzorem ubiegłych lat głównym elementem festiwalu jest muzyka – 5 wieczorów i 20 godzin różnorodnej muzyki, od fortepianowej kameralistyki przez klasyczne, orkiestrowe formy, jazz, muzykę elektroniczną po dub techno. Zagrają soliści, tria, kwartety, septet, a także orkiestry i chór. Wśród wykonawców są uznane nazwiska, ale i artyści, którzy dotąd nie zaprezentowali się szerokiej polskiej publiczności lub gdański występ będzie dla nich pierwszym koncertem w Polsce, m.in. Jóhann Jóhannsson, Echo Collective z reinterpretacją płyty Amnesiac (Radiohead), Forest Swords, Penguin Cafe, Kaitlyn Aurelia Smith. Powstał także projekt specjalny – Jacaszek/Wesołowski.

Festiwal otworzą i zamkną dwie realizacje filharmoniczne. Na początek – orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Pawła Przytockiego, z wyśmienitym skrzypkiem Januszem Wawrowskim, laureatem nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 w kategorii muzyka poważna – album roku, w roli solisty. W repertuarze m.in. Andrzej Panufnik, Dmitrij Szostakowicz i Jan Sebastian Bach. Na finał 70 instrumentalistów, 60 dorosłych chórzystów i chór dziecięcy, 7 solistów wykona operę Ludwiga van Beethovena FIDELIO. Zagra Expat Philharmonic Orchestra – orkiestra migrantów i uchodźców z krajów ogarniętych konfliktami – w twórczym duecie z polskimi muzykami i wybitnymi solistami z całego świata. Za pulpitem dyrygenckim – Julien Salemkour.

Koncerty będą się odbywać zarówno w audytorium, jak i w ogrodzie zimowym oraz w strefie chillout przy fontannach Europejskiego Centrum Solidarności.

Film

Projekcje oraz spotkania z ich twórcami i znawcami tematu – wszystkie wokół hasła (Nie)Pokój. Moralny. Zaprezentujemy filmy z nurtu kina moralnego niepokoju, fabuły i dokumenty. Uroczystym dniem przeglądu będzie ceremonia wręczenia Nagród Prezydenta Gdańska NEPTUN dla tych twórców, których artystyczna działalność nawiązuje do gdańskiej tradycji bądź współczesności, zaś ich dorobek pozostawią trwały ślad w historii miasta, wpisując się w wartości wolności i solidarności. W gronie laureatów: Krzysztof Czyżewski, Danuta Stenka i Krzysztof Zanussi.

Instalacje artystyczne

Z ideą pokoju zmierzą się również artyści wizualni. W programie: instalacje audio i wideo (Lucyna Kolendo i Kamila Chomicz), wielkoformatowe projekcje (Robert Sochacki), wystawa (ze zbiorów ECS) i instalacja artystyczna (Paper Heroes).

Wydarzenia

Sierpień, gdy odbywa się festiwal, to tradycyjnie czas, gdy przypada rocznica wielkiego strajku z Sierpnia ’80. W ramach festiwalu organizatorzy zapraszają więc na spacery po stoczni i wystawie stałej ECS z uczestnikami i świadkami wydarzeń sprzed 37 lat, do rozważań nad aktualnością pojęcia „solidarność” podczas ETYKI SOLIDARNOŚCI. Przygotowano też warsztaty dla rodzin i wiele innych propozycji.

Organizatorami festiwalu SOLIDARITY OF ARTS są miasto Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności.

więcej informacji

solidarityofarts.pl

facebook/solidarityofarts