Książki, filmy, muzyka, gry

0

Muzyka to forma sztuki, która przechodzi przeobrażenia w niewyobrażalnie szybkim tempie. Jak się w tym wszystkim połapać?

the-planet-of-eternal-lifeNie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim, należy sobie zdać sprawę z istnienia styli i gatunków muzycznych.

Najbardziej znanym i jednocześnie najstarszym gatunkiem jest muzyka klasyczna. Jej historia sięga już ponad tysiąca lat, co czyni muzykę klasyczną najbardziej popularną w dziejach. Jeszcze sto lat temu miała najsilniejszą pozycję wśród melomanów i słuchaczy, chociaż dwudziesty wiek był zmierzchem jej ogromnej popularności.

Na początku wieku dwudziestego muzyka klasyczna zaczęła tracić popularność na rzecz innej muzyki. Rozpoczęły się rządy bluesa, a potem jazzu, które przebojem zdobyły serca słuchaczy. Na uboczu powstał także styl country, do dziś popularny wśród Amerykanów. Muzyka klasyczna nadal stanowiła wtedy olbrzymią część rynku muzycznego, ale nadal traciła na rzecz nowej, czarnej muzyki, którą grali Louis Armstrong i Duke Ellington. Jazz stał się tak popularny, że już wkrótce grali go wszyscy – czarni i biali, Europejczycy i Amerykanie. Każdy, kto miał poczucie rytmu, grał jazz.

Sytuacja zmieniła się na początku lat czterdziestych. Swing i big-bandy jazzowe nadal zajmowały serca słuchaczy, ale już wkrótce miał nadejść przełom. Początkowo muzyka szła w różnych kierunkach, aż w końcu pojawił się rock&roll. Oznaczało to początek szaleństwa, a gwiazdy formatu Elvisa Presleya całkowicie przysłoniły jazz czy starającą się nadal o uwagę muzykę klasyczną. Od tego czasu niemal co dekadę królował inny styl – rock, na czele z najbardziej znanymi zespołami świata, czyli The Beatles czy Rolling Stones, metal, punk, disco, soul, rap, hip-hop… Dopiero lata dziewięćdziesiąte w pełni pogodziły wszystkich słuchaczy, bo nie wybrały jednego, najbardziej popularnego stylu czy gatunku. Żerowały na gatunkach już istniejących i jedynym novum, które dodatkowo nie spowodowało rewolucji, a poza tym jego korzenie sięgały lat osiemdziesiątych, to muzyka elektroniczna. Jej rozwój i popularność przypada jednak na wiek dwudziesty pierwszy, kiedy szturmem zdobyła serca słuchaczy, DJ-ów i dyskoteki.

W tej chwili muzyka jest dostępna we wszystkich stylach i gatunkach. Żaden nie dominuje. Każdy, kto chce, może posłuchać zarówno muzyki klasyczne, jazzu, rocka czy rapu, a obecny rynek muzyczny mu to umożliwia.