Odpowiedni sprzęt dla wyczulonego ucha

0

Profesjonalny zestaw muzyczny lub rodzinne kino domowe to marzenie wielu melomanów i kinomanów. Wszyscy wiemy, ze dobry system powinien składać się z wieży, telewizora lub projektora oraz wielokanałowego zestawu audio, w którym ważną rolę odgrywa specjalny wzmacniacz.

To urządzenie nazywamy amplitunerem. Zawiera ono w sobie wielokanałowy wzmacniacz (amplifier) oraz odbiornik radiowy (tuner), a także zespół zasilaczy, Jak wybrać dobry amplituner, tzn. taki, który spełni nasze oczekiwania?

Amplitunery można podzielić na dwa typy, w zależności od ich zastosowania. Wyróżnić można typ stereo, wzmacniający sygnał z tradycyjnych płyt CD na dwóch kanałach audio oraz typ służący do kina domowego, stanowiący centrum domowego systemu audiowizualnego. Kupując urządzenie powinniśmy zwrócić uwagę na szereg parametrów, które pozwolą nam na wybór odpowiedniego zestawu. Do parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie, należy ilość kanałów, moc znamionowa RMS, moc muzyczna, dekodery dźwięku, funkcje korekty brzmienia i barwy dźwięku. Warto także sprawdzić z jakimi urządzeniami współpracuje konkretny amplituner i jakie funkcje dodatkowe posiada.

music-75140_640

Do podstawowych zadań opisywanego sprzętu można zaliczyć: wzmocnienie sygnału audio pochodzącego z różnych źródeł, takich jak odtwarzacz CD, DVD, Blu-ray, magnetofon, pecet, konsola do gier, MP3 oraz kierowanie sygnałów do kolumn głośnikowych, dekodowanie wielokanałowych ścieżek dźwiękowych towarzyszących filmom DVD i Blu-ray oraz odbiór audycji radiowych i przełączenie źródła audio/video.

Do najpopularniejszych producentów zalicza się takie marki jak: Yamaha, Marantz, Pioneer czy Onkyo,. W ofercie tychże producentów można znaleźć zarówno proste modele w korzystnych cenach, jak również profesjonalny, kosztowny sprzęt, wyposażony w wyrafinowane parametry.

Pamiętajmy, aby zwrócić szczególną uwagę na to, do czego będziemy amplituner wykorzystywać: jeśli do kina domowego, to kupmy urządzenie przeznaczone specjalnie do tego celu, a jeśli chcemy słuchać muzyki, to wtedy wybierzmy raczej sprzęt stereo. I już bez reszty możemy oddać się audiowizualnej kontemplacji.