Tribute to Andrzej Przybielski

0

Doszło do historycznego wydarzenia — dobiegła końca sesja nagraniowa albumu dedykowanego pamięci Andrzeja Przybielskiego. Z inicjatywy Macieja Fortuny spotkało się sześciu wybitnych trębaczy (Wojciech Jachna, Piotr Schmidt, Marcin Gawdzis, Maurycy Wójciński, Tomasz Kudyk, Maciej Fortuna) oraz sekcja rytmiczna, której członkowie współpracowali z Przybielskim (Grzegorz Nadolny, Grzegorz Daroń, Jakub Kujawa).

Artyści spotkali się w miejscu, w którym żył i tworzył Andrzej Przybielski. Album, którego premiera zaplanowana została na 5. listopada 2016, zawiera zarówno utwory autorstwa Przybielskiego, jak i kompozycje oparte na jego improwizacjach. Premiera połączona zostanie z uroczystym koncertem w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

tribute-to-andrzej-przybielski-plakat

Wszystkie utwory zostały zaaranżowane na nonet jazzowy; na płycie znajdą się kompozycje związane zarówno z początkami ścieżki artystycznej Andrzeja Przybielskiego, jak i opracowania jego późniejszych utworów, m.in. Motyw Afro, W Arce, Afro Blues, Hey Jack. Album zawierać będzie ponadto zapis rozmowy przeprowadzonej z Andrzejem Przybielskim w bydgoskim klubie Mózg.

Andrzej Przybielski (1944-2011) — bydgoski muzyk jazzowy, wybitny trębacz związany z polską sceną awangardową i free jazzową. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi muzykami, był także związany ze sceną yassową. Do końca życia koncertował z Asocjacją, jego autorskim projektem współtworzonym m.in. z Grzegorzem Daroniem i Grzegorzem Nadolnym.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetowych Miasta Bydgoszczy. Zrealizowano we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

  1. tracklista:
  1. Afro Blues– Andrzej Przybielski – 8:31
  2. Free I– 8:07
  3. Hey Jack– Andrzej Przybielski – 6:13
  4. Free II– 4:28
  5. Free III– 12:34
  6. W arce– Andrzej Przybielski – 7:03
  7. Motyw afro– Andrzej Przybielski – 6:30
  8. Rozmowa w Mózgu– 12:44

TOTAL TIME  66:30

  1. artyści:

Maciej Fortuna – trąbka

Marcin Gawdzis – trąbka

Wojciech Jachna – trąbka

Tomasz Kudyk – trąbka

Piotr Schmidt – trąbka

Maurycy Wójciński – trąbka

Jakub Kujawa – gitara

Grzegorz Nadolny – kontrabas

Grzegorz Daroń – perkusja